LENGVOSIOS ATLETIKOS ASOCIACIJA

2014-09-28 Disko metimo talentus pagerbė legendos

Marytė Marcinkevičiūtė
SPORTAS.INFO

Romo Ubarto taurės varžybas laimėjusį olimpinio čempiono auklėtinį Domantą Pošką sveikino ir jo tėvai, taip pat buvę disko metikai.
Po trejų metų atgaivintose pirmojo nepriklausomos Lietuvos olimpinio čempiono, 1986 m. Europos čempiono disko metiko Romo Ubarto taurės varžybose rungtyniavo jaunimas. Susirinko 10 talentų iš Vilniaus, Panevėžio ir Alytaus. 
Atgaivintų varžybų iniciatorė – Lengvosios atletikos asociacija ir jos viceprezidentas, valdybos narys, buvęs bėgikas Algirdas Maldūnas. Taurės varžybos rengtos kartu su metikų klubu „Heraklidas“. Organizuoti šias varžybas daug padėjo ir R. Ubartas, kuris sukvietė ir teisėjus, nors pats teigė, jog jo triūsas buvo minimalus.

„Vingio“ stadione buvo galima pamatyti tris Lietuvos lengvosios atletikos legendas – olimpinius čempionus R.Ubartą ir Virgilijų Alekną bei pirmąją pasaulyje šuolininkę, į tolį nuskriejusią už 7 m ribos, Vilhelminą Bardauskienę, taip pat pirmąjį Lietuvos imtynininką pasaulio čempioną Rimantą Bagdoną. 
 
Jaunųjų disko metikų kovas stebėjo Lietuvos lengvosios atletikos federacijos generalinė sekretorė Nijolė Medvedeva. 

UŽMOJIS. LAA valdybos pirmininkas A. Maldūnas teigė, kad būtų kur kas įspūdingiau, jeigu į varžybas būtų susirinkę daugiau sportininkų, tačiau, kita vertus, varžybų programoje - tiktai viena disko metimo rungtis, tad tų sportininkų daug ir negalėjo būti. Kai kas pagerino savo asmeninius rezultatus, viltingas buvo nugalėtojo Domanto Poškos metimas – 59 m 20 cm. 

„Tokios varžybos turėtų būti rengiamos ne vienos, bet tam reikalingi pinigai. Jeigu iki Naujųjų metų pavyktų jų gauti, kitąmet vyks trejos taurės varžybos – Romo Ubarto, Virgilijaus Aleknos ir Vilhelminos Bardauskienės, kuri dabar visur labai aktyviai dalyvauja.  Mūsų pagrindinis tikslas – darbas su vaikais, paaugliais ir jaunimu, stengiamės juos atitraukti nuo žalingų įpročių ir ypač nuo pagrindinės rykštės – narkomanijos. Asociacija nesikiša į didįjį sportinį meistriškumą, nes negauna ir negaus tokių pinigų, todėl nesirengia niekam trukdyti. Tegul tik nebūna kaišiojami pagaliai į mūsų ratus. Suprantu tuos, kurie mums sveikai pavydi, pavyko suburti darbščią trijų žmonių komandą, kuri daro gerus darbus. Siekiant išgyventi, mums reikia 72 tūkst. Lt per metus, o kur dar varžybos“, - sakė A. Maldūnas. 
 
R.Ubarto taurės varžybos buvo surengtos rėmėjų lėšomis. Varžybų laimėtojų ir prizininkų laukė rankų darbo atminimo medaliai, „Gijos“ megztiniai, „Stiklitos“ prizai. Visi buvo vaišinami  „Rokiškio sūris“ produkcija, mineraliniu vandeniu „Hermis“,  „Vilniaus alus“ gira ir vaisvandeniais.

PRISIMINIMAI. Tarp svečių buvo ir Seimo narys Artūras Skardžius, kuris į renginį atskubėjo tiesiai iš triskart pasaulio baidarių irklavimo čempiono Artūro Vietos taurės varžybų Trakuose ir „Vingio“ stadione pasirodė pavėlavęs. 

A. Skardžius kartu su R. Ubartu mokėsi Panevėžio internatinėje sporto mokykloje ir, vadovaujant treneriams Juozui Šapalui ir Petrui Dromantui, bandė jėgas daugiakovėje, po to pasirinko šuolius į tolį.

„Tačiau gavau čiurnos traumą ir mano sportinė karjera baigėsi, kibau į mokslus.  Mūsų grupėje treniravosi ir Nijolė Bluškytė-Medvedeva. Su pavydu žiūrėdavau, kaip į tolį šokinėja Vilhelmina Bardauskienė.  Labai gražu, kad pagerbiamas Romas Ubartas, tiktai šią gražią jaunųjų metikų šventę reikėtų labiau populiarinti. Lengvoji atletika kažkaip nueina į antrąjį planą, o tai juk antikinė sporto šaka, sporto motina, visų sporto šakų pagrindas. Kada lankiau dziudo, karatė pratybas, visi man pavydėjo įvairiapusiško lengvaatlečio fizinio pasirengimo“, - sakė A. Skardžius.      
 
Per iškilmingą varžybų atidarymą jaunuosius sportininkus sveikino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministras Algirdas Šešelgis, kuris sportininkams linkėjo, kad jų rankomis sviestas diskas skrietų toliausiai bet kada iki šiol. „Heraklidas“ klubo prezidentas Normantas Paliokas jaunimui linkėjo, kad jie taptų tokiomis tautos žvaigždėmis, kaip R. Ubartas bei V.Alekna, ir paskelbė varžybų pradžią. 

MOKINYS. Simboliška, kad R. Ubarto taurės varžybas jaunimo grupėje laimėjo jo mokinys D.Poška (59.20), kuris šiemet baigė Ozo vidurinę mokyklą ir dabar  Vilniaus Universiteto Ekonomikos fakulteto pirmame kurse studijuoja verslo vadybą ir administravimą. Su pergale jį pasveikino ir tėvai, taip pat buvę disko metikai, o dabar kosmetologė-verslininkė Jūratė ir kūno kultūros mokytojas Arvydas Poškos. 
 
Jų šeima labai sportiška: krepšinį Šarūno Marčiulionio akademijoje anksčiau žaidė ir Domanto broliai Aivaras (jam dabar 27-eri ) ir Vytautas (25-eri). 
 
„Abu sūnūs irgi bandė mėtyti diską, tačiau disko metimo sektoriuje ilgiau neužsibuvo. Liko tik jauniausias sūnus Domas. Mes labai džiaugiamės, kad jį treniruoja Romas Ubartas, abu puikiai sutaria, labai tinka vienas kitam“, - sakė nugalėtojo mama. 
 
Taurės laimėtojas aplenkė Luką Stanaitį (53.45) ir Joną Budvilą (47.42). Jaunių grupėje diską toliausiai nusviedė Saulius Tacionis (44.95), o merginų grupėje – Agnė Jonkutė (40.72). 

PATENKINTAS. Barselonos olimpinis čempionas R. Ubartas liko patenkintas savo taurės varžybomis: „Galėjo tiktai būti daugiau jaunųjų disko metikų. Tačiau jau sezono pabaiga, rugsėjo mėnuo, jaunimas jau įnikęs į mokslus, jie šeštadienį norėjo pailsėti. Malonu, jog varžybos visiems patiko, mačiau linksmus sportininkų veidus. Svarių rezultatų per šias varžybas buvo sunku tikėtis. Sportininkai sektoriuje rungtyniavo linksmai nusiteikę, draugiškai. Malonu, kad varžybas jaunimo grupėje laimėjo mano mokinys Domantas Poška, kuris galėjo numesti gal ir toliau, tačiau tokiu laikotarpiu tai ganėtinai sunku tą padaryti. Mokinys į pratybas stadione važinėja dviračiu iš Valakampių, išeikvoja nemažai jėgų. Ateityje į varžybų programą būtų galima įtraukti ir rutulio stūmimą, aš irgi stumdžiau rutulį, tada sportininkų stadione būtų daugiau.“
Dvimetrinis Domantas Poška – tavo didžiausia viltis. Kaip vertini jo šiemetinį sezoną?
Dvejopai. Jis pasiekė neblogą savo sezono rekordą (63.86), tačiau per pagrindines varžybas – pasaulio jaunių čempionatą Amerikoje - kvalifikacinėse varžybose gavo "riestainį". Tiesa, jo vienas bandymas buvo apie 60 metrų, bet diskas skriejo į šoną už ribos. Jeigu Domantas su tuo rezultatu būtų patekęs į finalines varžybas, būtų tapęs prizininku.

Kada dabar matei, kai rungtyniauja disko metikai, ar pačiam nesinori paimti diską į rankas?
Kartais norisi pamėtyti, bet kūnas neleidžia to daryti. Dabar mano jau kiti prioritetai: krepšinis, treniruojuosi dukart per savaitę, karts nuo karto pakilnoju ir štangą. Trejus metus dalyvavau Lietuvos veteranų krepšinio čempionate ir visus kartus tapau čempionu. Dabar vėl žadu dalyvauti čempionate ir žaisiu sportininkų grupėje, kuriems daugiau nei 50 metų.
 
Tad jau sveikata gera, atsigavai po ligos?
Prabėgo metai, pagal savo prigimtį negaliu namie ilgai sėdėti. Save prisižiūriu, nesistengiu daug šokinėti ir bėgioti kaip auklėtinis Domas, su kuriuo kartais pažaidžiu krepšinį „Vingio“ stadione. Kartais prie mūsų prisijungia ir Virgilijus Alekna, kiti. Pažaidžiame 2 prieš 2, 3 prieš 3. Reikia jaunimui perteikti patyrimą ir krepšinio aikštelėje (šypsosi ...).
 
Dabar jaučiuosi gana normaliai, tačiau ir toliau esu medikų priežiūroje, turiu tikrintis savo sveikatą.
 
Ar per varžybas matei talentingų metikų?
Patiko trys – Domantas Poška, Lukas Stanaitis ir Saulius Tacionis. 
 
Ar negalvoji kitais metais keisti savo varžybų datos?
Kalbėjausi su daugeliu trenerių, Virgilijumi Alekna, visi yra tos nuomonės, kad šias varžybas geriausiai rengti vasarą, prieš sezono pradžią, kada lengvaatlečiai baigia treniruotis maniežuose. Tada stadionuose varžybų dar nebūna ir sportininkams būtų puiki proga pasitikrinti savo jėgas. 
 
Tačiau tai bus ateityje. Dabar reikia analizuoti šitas varžybas, išgirsti trenerių atsiliepimus. Varžybas stebėjusi Lietuvos lengvosios atletikos federacijos generalinė sekretorė Nijolė Medvedeva užsiminė apie tai, kad ateityje šitas varžybas reikėtų padaryti rimtesnėmis. Manau, kad Lengvosios atletikos federacija ir Lengvosios atletikos asociacija susės prie bendro stalo ir viską aptars.