LENGVOSIOS ATLETIKOS ASOCIACIJA

Lietuvos partizanai pagerbti bėgimu

2014m. spalio 11d.
Romualdas Mataitis, respublika.lt


Praėjusį šeštadienį kelios dešimtys įvairaus amžiaus bėgimo entuziastų lankėsi Šimonių girioje. Čia Anykščių politinių kalinių ir Šaulių sąjungos iniciatyva, padedant Lengvosios atletikos asociacijai (LAA), buvo surengtas bėgimas, skirtas Algimanto apygardos partizanų žūties 65-osioms metinėms. Pagarbos bėgimo dalyviai startavo Šimonių girioje, kur sovietinės okupacijos metais vyko aktyvus pasipriešinimo judėjimas.
š viso 9 km ilgio distanciją įveikė 41 bėgikas - 17 moterų ir 24 vyrai. Bėgikai startavo Šimonių girioje prie Priepado ežero, kur 1949 m. lapkričio 1-2 d. sovietų kariniai daliniai sunaikino aštuonis Algimanto apygardos partizanų bunkerius. Kovose žuvo 33 partizanai, dar 10 buvo suimta. Po šių netekčių Algimanto apygardos štabas jau nebuvo atkurtas. Tarp išduotų ir 1949 m. žuvusių partizanų buvo ir pagrindinio šio pagarbos bėgimo organizatoriaus Vlado Pajarsko brolis, apygardos štabo viršininkas Albinas Pajarskas-Bebras.

V.Pajarsko teigimu, šios varžybos tapo pirmuoju bėgimu pokario rezistencijai Lietuvoje paminėti. „Mintis surengti tokias bėgimo varžybas man gimė gegužę. Parengėme nuostatus, parinkome ir paruošėme bėgimo trasą, sukvietėme dalyvius. Tas organizacinis darbas nebuvo lengvas ir be LAA vadovų pagalbos vargu ar būtų pavykę įgyvendinti šį sumanymą, - „Sporto gyvenimui“ sakė V.Pajarskas. - Bet dabar jau galiu lengviau atsikvėpti. Renginys pavyko gerai, susirinko nemažai dalyvių, beveik visi sulaukė dovanų. Be abejo, šiek tiek apmaudu, kad tuo pat metu vyko ir kiti bėgimai, kuriuose dalyvavo ir nemažai anykštiečių. Manau, kad dalyvių galėjo būti ir šiek tiek daugiau, bent 6-7 dešimtys. Ta proga noriu padėkoti Vilniaus Gedimino technikos universiteto dėstytojui Jonui Pečiūrai, kuris savo mašina atvežė kelis dalyvius. O jie tapo prizininkais.“

Pagarbos bėgimo dalyvius pasveikino LAA prezidentas, Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis ir rajono meras Sigutis Obelevičius. LAA prezidentas akcentavo, kad simboliška, jog jie buvo tenai, kur žmonės kovojo ir žuvo už tai, kad Lietuva būtų laisva ir nepriklausoma. „Labai džiugu, kad prieš save matau daug jaunų veidų, nauja karta ir jaunimas savo bėgimu yra pasirengę simboliškai pagerbti tuos, kurie kovojo už mūsų laisvę“, - kalbėjo A.Šešelgis.

Partizanų žūties vietoje buvo uždegtos žvakutės, padėta gėlių puokščių. Bėgimo dalyviai finišavo Svėdasų miestelyje, prie Laisvės paminklo. Pirmojo bėgimo nugalėtoju tapo Anykščių Jono Biliūno gimnazijos dvyliktokas Gytis Krivickas, jam kartu su kitais apdovanojimais įteikta ir „Nemuno“ asociacijos įsteigta taurė kaip pasiekusiam absoliučiai geriausią rezultatą. Antras buvo vilnietis Deividas Marciejauskas, trečias - anykštėnas Ąžuolas Bajoravičius. Moterų grupėje nugalėtoja tapo anykštietė Kotryna Vitkūnaitė. Antrą ir trečią vietas užėmė Darija Jankauskaitė ir Rūta Banytė.

Varžybų nugalėtojai ir prizininkai buvo apdovanoti LAA medaliais, „Stiklitos“ prizais, „Gijos“ megztiniais su asociacijos logotipu ir kitomis dovanomis. Lietuvos šaulių sąjungos pulkininko Prano Saladžiaus šaulių 9-oji rinktinė visus vaišino koše ir arbata, o „Hermis“ bėgimo dalyviams dovanojo vandens. Savo suvenyrus įteikė ir LKSK asociacija „Nemunas“. Šios asociacijos valdybos pirmininkas Kęstutis Levickis 30-iai pirmųjų finišą pasiekusių dalyvių įteikė neperšlampamas striukes. Dovanų gavo ir patys jauniausi dalyviai - anykštėnai 11-metis Edvinas Simonutis ir 12-metė Kotryna Rakūnaitė.

Pagarbos bėgime Šimonių giria-Svėdasai dalyvavęs Anykščių rajono meras S.Obelevičius užsiminė, kad šis renginys galėtų tapti ir tradicinis. „Su Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centru čia planuojame įrengti istorinio turizmo maršrutus ir pažymėti visas partizanų stovyklavietes, galbūt netgi atstatyti vieną iš unikalių bunkerių, kuris išėjo į Priepado ežerą. Pagarbos bėgimas būtų graži pagarba kovojusiems ir žuvusiems partizanams“, - sakė S.Obelevičius, pažadėjęs kitais metais bėgimo organizatoriams suteikti ir finansinę paramą.

Pasak V.Pajarsko, tokia mero iniciatyva yra sveikintina. „Tikrai vienam žmogui viską parengti ir suorganizuoti yra labai sunku. Manau, kad sutelkus jėgas su LAA, kitomis visuomeninėmis ir sporto organizacijomis būtų galima į varžybas sutraukti net kelis šimtus dalyvių. O jei Anykščių meras dar suteiks ir finansinę paramą, tada Priepado ežeras-Svėdasai gali tapti kasmetinių bėgimo varžybų vieta“, - samprotavo V.Pajarskas.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“

Šaltinis: respublika.lt