LENGVOSIOS ATLETIKOS ASOCIACIJA

Olimpinių čempionų disko šešėlyje

2014 spalio mėn. 03 d.
Evaldas GELUMBAUSKAS, „Respublikos“ žurnalistas


Praėjusį savaitgalį Vilniaus „Vingio“ stadione įvyko Pirmojo Nepriklausomos Lietuvos olimpinio čempiono Romo Ubarto disko metimo taurės varžybos. Stebimi legendinių šios sporto šakos atstovų, olimpinių čempionų R.Ubarto ir Virgilijaus Aleknos, šiose varžybose diską į tolius skraidino 14-18 metų sportininkai.
Renginį organizavusios Lengvosios atletikos asociacijos (LAA) viceprezidentas ir rinkodaros vadovas Algirdas Maldūnas teigė, kad taip norima suteikti šansą jaunimui parodyti savo sugebėjimus. „Galbūt tarp jų yra ir būsimi R.Ubarto, ar V.Aleknos įpėdiniai“, - samprotavo A.Maldūnas.


„Lietuvoje visada yra, buvo ir bus disko metikų, nes yra labai geros tradicijos. Šiais metais Palangoje vykusiose pirmosiose sezono varžybose dalyvavo gausus būrys vaikinų. Vienoje amžiaus grupėje buvo net 15 sportininkų. Aišku, vieni mėto diską profesionaliau, kiti - mėgėjiškai, bet dalyvių netrūko. Disko metimas Lietuvoje tikrai yra mėgstama sporto šaka“, - sakė R.Ubartas.

1992 m. Barselonos olimpinių žaidynių čempiono teigimu, šiuo metu geriausius rezultatus demonstruoja 23 metų Andrius Gudžius. V.Aleknos įpėdiniu tituluojamas pasaulio ir Europos jaunimo čempionas šią vasarą Europos pirmenybėse užėmė 10 vietą. Vis dėlto, pasak R.Ubarto, Lietuvoje dar auga du perspektyvūs disko metikai. „Pas mane treniruojasi Domantas Poška. Jam dar tik 18 metų. Taip pat yra šiek tiek vyresnis Eligijus Ruškys. Jie gali siekti aukštų rezultatų, bet ar pačių aukščiausių, ir ar pasieks - priklausys nuo jų darbo treniruotėse“, - pastebėjo 54 metų disko metimo specialistas.

„Sporto gyvenimo“ kalbintas V.Alekna išskyrė A.Gudžių. Šiemet apie profesionalo karjeros pabaigą paskelbęs tituluočiausias visų laikų Lietuvos disko metikas teigė, kad kiti vaikinai dar jauni ir jiems dar reikia daug treniruotis, o štai A.Gudžius šiais metais jau pajuto savo jėgą. „Jis paragavo suaugusiųjų varžybų, Europos čempionato atrankos varžybose numetė diską toliau nei 64 metrus. Manau, kad dabar kiekvienais metais jis vis pridės po vieną kitą metrą prie savo rezultatų. Jam dar tik 23 metai. Disko metikui tai labai nedaug. Pamenu, kai būdamas 22 metų pirmą kartą dalyvavau Europos čempionate. Tada diską numečiau vos 56 metrus. Po metų jau mečiau 59 metrus. O geri rezultatai atėjo tik po 1996 m. Atlantos olimpinių žaidynių. Tada diskas skriejo 65 metrus“, - prisiminimais pasidalijo V.Alekna.

R.Ubartas ir V.Alekna sutinka, kad disko metikų branda prasideda sulaukus 24-25 metų. „Aš Europos čempiono titulą iškovojau būdamas 26 metų. O jaunimo varžybose niekuo ypatingu nepasižymėjau, Sovietų Sąjungos pirmenybėse prizinių vietų neužimdavau, - teigė R.Ubartas. - Ir tikrai buvo tokių akimirkų, kai rankos nusvirdavo. Bet manimi labai tikėjo mano treneris Vytautas Jaras. Jis kantriai dirbo, stūmė į priekį. Be abejo, aš ir pats labai troškau būti pirmas, pykdavau, kai man nesisekdavo. Bet žingsnis po žingsnio kaupėsi varžybų patirtis, tobulėjo technika ir atėjo metas, kai mano mestas diskas skriejo vis toliau ir toliau, o buvę varžovai jaunimo varžybose kažkur dingo.“

2000 m. Sidnėjaus ir 2004 m. Atėnų olimpiadose auksą iškovojęs V.Alekna įsitikinęs, kad jaunių varžybose į rezultatus dėmesio kreipti nederėtų. „Disko metimas - specifinė sporto šaka. Čia negalima tikėtis greitų ir ankstyvų pergalių. Jei jaunas vaikas gaus labai didelį krūvį, gali sušlubuoti jo sveikata. Apskritai, manau, kad jaunių ar jaunimo varžybose nereikėtų akcentuoti aukštų rezultatų. Reikia, kad vaikai ramiai augtų, bręstų, tvirtėtų. Krūvis turi būti saikingai paskirstytas, ne metams, o keleriems. Yra pavyzdžių, kai Rusijoje arba Baltarusijoje, kur yra labai didelė konkurencija, jauni disko metikai demonstruoja labai aukštus rezultatus. Bet paskui jie pradingsta“, - teigė 42 metų sportininkas.

Simboliška, bet absoliučiu R.Ubarto taurės varžybų nugalėtoju tapo jo paties auklėtinis D.Poška. 18-metis sportininkas geriausiu bandymu 1,5 kg diską švystelėjo 59 m 20 cm ir beveik 6 metrais aplenkė antroje vietoje likusį Luką Stanaitį. Jaunių amžiaus grupėje geriausią rezultatą pasiekė Saulius Tacionis (48,10 m), merginų kategorijoje pergalę iškovojo Agnė Jonkutė (40,72 m). Taurės varžybose iš viso dalyvavo 11 sportininkų.

Varžybų laimėtojus ir prizininkus rankų darbo atminimo medaliais, „Stiklitos“ prizais bei „Gijos“ megztiniais apdovanojo LAA prezidentas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministras Algirdas Šešelgis, UAB „Langvarta“ generalinis direktorius Valdas Kabišius, legendinė šuolininkė į tolį Vilhelmina Bardauskienė ir kiti garbūs svečiai.

LAA viceprezidento A.Maldūno teigimu, R.Ubarto taurės varžybos buvo surengtos rėmėjų lėšomis. Svečių ir varžybų dalyvių vaišėmis pasirūpino „Marceliutės klėtis“, savo produkciją dovanojo „Rokiškio sūris“, gaiviųjų nealkoholinių gėrimų patiekė „Vilniaus alus“.


Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas
Šaltinis respublika.lt